Obróbka metalu we współczesnych zakładach produkcyjnych wymaga precyzji oraz szybkości działania, która pozwala spełnić wymogi produkcji wielkoseryjnej. Automatyzacja i wykorzystanie komputerów sprawiły, że przecinarki stały się fundamentem każdego zakładu, zajmującego się produkcją i obróbką części metalowych. Jakie czynniki sprawiły, że maszyny tego typu znajdują się w praktycznie każdym warsztacie oraz zakładzie wytwórczym?
Tarcza i taśma – maszyny przydatne w przemyśle
Przecinarki tarczowe i taśmowe to urządzenia przeznaczone do precyzyjnego cięcia materiałów o różnym stopniu twardości. W zależności od wielkości możemy spotkać modele przeznaczone dla niewielkich warsztatów – np. ślusarskich – lub pracy z niewielkimi częściami oraz sterowane przez komputer maszyny CNC, wykorzystywane przy produkcji wielkoseryjnej dużych elementów. Niezależnie do stopnia zautomatyzowania – możemy napotkać piły grawitacyjne, półautomatyczne i automatyczne – wiele pił posiada ruchome ramię, które umożliwia wykonanie cięcia pod kątem – zwykle od 0 do 60º – co pozwala na obróbkę zróżnicowanych pakietów. Obydwa rodzaje przecinarek charakteryzują się podobnym zużyciem energii, jednakże różnią się pod względem zastosowania.
Przecinarki tarczowe i taśmowe są szeroko stosowane do cięcia jednolitych elementów ze stali, żelaza, tworzywa sztucznego oraz drewna. Piły wykorzystywane są również do obróbki profili, rur, a także całych pakietów elementów – na przykład prętów – co czyni je niezwykle wszechstronnymi urządzeniami w arsenale warsztatu. Możliwość zaprogramowania konkretnego rodzaju cięcia za pomocą komputera pozwala zautomatyzować proces, co nie tylko przyśpiesza obróbkę, ale również zapewnia identyczne cięcie za każdym razem. Piły wyposażone w automatyczne podajniki materiału wymagają minimalnego wkładu pracy ze strony człowieka, dzięki czemu sprawdzają się podczas produkcji taśmowej.
Duże pakiety, duża skuteczność – przecinarka taśmowa
Urządzenie tego typu wykorzystuje do cięcia zamontowany na ramieniu brzeszczot. Ze względu na konstrukcję przecinarka taśmowa posiada z reguły większy obszar pola roboczego w stosunku do piły tarczowej. To sprawa, że maszyna lepiej sprawdza się przy cięciu większych elementów oraz dużych pakietów materiału. W połączeniu z regulowaną prędkością pracy oraz możliwością ustawienia kąta cięcia otrzymujemy wysokiej jakości połączenie wszechstronności i mocy. Warto nadmienić, że brzeszczoty są łatwiejsze w ostrzeniu oraz tańsze niż piły, co czyni przecinarki taśmowe nieco tańsze w eksploatacji.
Prędkość i dokładność – przecinarka tarczowa
W przypadku tego urządzenia elementem tnącym jest obracająca się tarcza z zębami dopasowanymi do twardości, rodzaju oraz wielkości elementu. Kształt piły sprawia, że urządzenie posiada nieco mniejsze pole robocze niż piła taśmowa, co rekompensuje szybkością oraz precyzją cięcia. Tarcza umożliwia bardziej komfortową obróbkę materiału z powodu obecności osłony ostrza, która wyłapuje iskry oraz opiłki materiału. Przecinarki tarczowe charakteryzują się zazwyczaj wyższą stabilnością cięcia, przez co doskonale nadają się do obróbki elementów przeznaczonych do spawania.
Przeczytaj także: konserwacja przecinarki tarczowej. Jak dbać o piły tarczowe?